Пятница, 29.03.2024, 10:35:31
Приветствую Вас Гость | RSS

ShpargalokNet

Каталог файлов

Главная » Файлы » История

Зиґмунд Фрейд
29.04.2011, 8:45:54

Зиґмунд  Фрейд

Зиґмунд Фрейд  народився 6 травня 1856, помер23 вересня 1939австрійський психолог і психіатр, який вивчав людське несвідоме. Він розвинув методику вільних асоціацій та тлумачення сновидінь, яку було покладено в основу психоаналізу, і сформулював концепцію структури психіки .

 Сім'я. Фрейда та Україна

Зиґмунд Фрейд народився в сім'ї Якоба Фрейда та Амалії Натансон. Батьки психоаналітика походять з Бучача (нині Тернопільська область), де жили до переселення в австрійське місто Фрейберг, що знаходиться поблизу кордонів Польщі та Австрії. У статті «Моє життя і психоаналіз» Зиґмунд писав: «Я народився 6 травня 1856 року у Фрейбурзі в Моравії, маленькому містечку в нинішній Чехословаччині. Мої батьки були євреї, і сам я залишаюся євреєм. Про моїх предків з батьківського боку я знаю, що вони колись мешкали в рейнських землях, у Кельні; у зв'язку з черговим переслідуванням євреїв в XIV або XV століттях, сімейство перебралося на схід, і впродовж XIX століття воно перемістилося з Литви через Галичину до німецькомовних країн, до Австрії». Якоб Фрейд народився в 1815 році в місті Тисмениця (сучасна Івано-Франківська область), в Галичині, і провів там перші 25 років свого життя. У Тисмениці він уперше одружився і дав життя двом старшим братам Зиґмунда — Еммануелю і Філіпу. Амалія Натансон також народилася в Україні, в місті Броди на Львівщині, виросла в Одесі. В 1860 році родина Фрейда у зв'язку з фінансовими труднощами перебралась до Відня. В 9 років Фрейд вступає до гімназії Сперл (середня школа), де став одним з кращих учнів, та закінчив її на відмінно в 17 років.

 Юність

Після завершення гімназії Фрейд планував зробити воєнну або ж політичну кар'єру, але в наслідок антисемітських настроїв та матеріальних труднощів його амбіції були повністю знищені цими причинами.

У 1881 році він на відмінно здає випускні екзамени та отримує ступінь доктора медицини. В березні 1876 року Фрейд під пильним наглядом професора Карла Клауса досліджує статеве життя вугрів . В частковій мірі, вивчав наявність сім'яників у самців. Це була його перша наукова робота. В 1884 році винайшов метод зафарбовування нервових шляхів хлоридом золота, спосіб такого роду був визнаний недосконалим.

У 1882 році Фрейд приступив до медичної практики. Наукові інтереси привели його до головної лікарні у Відні, де він почав дослідження в Інституті церебральної анатомії. На початку 1880-тих років зближується з Йозефом Брейєром та Жаном Мартіном Шарко, зробивши великий вплив на його наукову діяльність.

У 1886 році Фрейд вступає в шлюб з Мартою Бернейс. В подальшому у них народилось шестеро дітей — Матильда (1887—1978), Жан Мартін (1889—1967, названий в честь Шарко), Олівер (1891—1969), Ернст (1892—1970), Софія (1893—1920) та Анна (1895—1982). Саме Анна Фрейд стала послідовницею батька, заснувала дитячий психоаналіз, систематизувала та розробляла психоаналітичну теорію, внесла значний вклад в теорію та практику психоаналізу в своїх роботах.

Зрілість

У 1891 році видана робота Фрейда «Про афазію», в якій він, та й зокрема, вперше виступив з аргументованою критикою загальноприйнятою на той час концепцією локалізації функцій мозку в певних його центрах і запропонував альтернативний функціонально - генетичний підхід до вивчення психіки та її фізіологічних механізмів. У статті «Захисні нервопсихози» (1894) та роботі «Дослідження істерії» (1895, спільно з І.Бреєром) було засвідчено, що існує зворотна дія психічної патології на фізіологічні процеси та залежність соматичних симптомів від емоційного стану пацієнту. З початком XX століття починає видавати свої основні наукові роботи:

  • «Тлумачення снів» (1900)
  • «Психопатологія повсякденного життя» (1901)
  • «Один ранній спогад Леонардо да Вінчі» (1910)
  • «Тотем і табу» (1913)
  • «Лекції до вступу в психоаналіз» (1916—1917)
  • «По ту сторону принципу задоволення» (1920)
  • «Психологія масс та аналіз людського „Я"» (1921)
  • «Я та Воно» (1923)

У 1923 році у Фрейда виявлений рак піднебіння. Вчений переніс 33 тяжких операції, але продовжував працювати до останніх днів свого життя. У 1930 році Фрейд став лауреатом премії Гете.

Наукова діяльність

Зиґмунд Фрейд навчався у Віденському університеті (медичний факультет). У 18761882 — працював в лабораторії психології Ернеста Брюкке вивчаючи, гістологію нервових клітин, також працював в Інституті фізіології, де займався вивченням проблем психоаналізу. Потім перейшов до головного шпиталю Відня. Одержав звання приват-доцента з неврології. Стажувався у доктора Шарко в Парижі, перекладав на німецьку праці видатного медика. Відкрив приватну практику психоаналітика.

З. Фрейд, жартуючи, називав себе Мойсеєм психоаналізу. У цьому відобразилося його життєве кредо: антагоніст Риму Ганнібал мріяв про завоювання Риму, а Фрейд — про інтелектуальне завоювання світу.

Вчений вірив у розумне й гармонійне облаштування світу під егідою диктатури еліти. У праці «Майбутнє однієї ілюзії», сповідуючи платонівські принципи раціонального влаштування держави, обстоював антидемократичні засади, заперечував визначальну роль народу у суспільному житті й державо будівництві.

5 березня 1902 року до З. Фрейда нарешті прийшла слава й визнання: найясніший цісар Франц Йосиф I підписав офіційний указ про присвоєння вченому звання професора-асистента.

1908 — він відкриває Віденське психоаналітичне товариство, де збиралися не лише медики, але й творча інтелігенція.

1922 року Лондонський університет вшановував п'ятьох геніїв людства, зокрема й З. Фрейда та А. Ейнштейна. Відтепер психоаналітик стає популярним не лише у Європі: його запрошують на лекції в США, гонорари за це досягають десятків тисяч доларів. Зиґмунд Фрейд — вчитель та ідейний натхненник європейського філософа К.-Г. Юнга.

Відхід

1923 року З.Фрейда оперували (ракова пухлина). 1933 рік: у Німеччині до влади прийшли нацисти: донька вченого Анна, яка очолювала Всесвітнє психоаналітичне товариство, арештована. Родина Фрейда втекла до Лондона. У 1938 році, після приєднання Австрії до Німеччини та й наступних гонок на євреїв зі сторони нацистів, положення Фрейда значно ускладнилось. Після арешту доньки Анни та допиту в гестапо, Фрейд прийняв рішення покинути Третій рейх. Однак влада не поспішала випускати його з країни. Він був змушений не тільки підписати принизливу подяку гестапо «за ряд добрих послуг», але й виплатити правлінню рейха неймовірно величезний «викуп» в сумі 4000 доларів за право покинути Німеччину . В багато чому дякуючи зв’язкам грецької та датської принцеси Марі Бонапарт — пацієнтки та учениці Фрейда — йому вдалось зберегти життя і разом з дружиною та донькою емігрувати в Лондон. Дві сестри Фрейда були вислані в концентраційний табір, де й загинули у 1942 році. Нестерпно страждаючи від раку ротової порожнини, який був визваний курінням, у 1939 році він просить свого лікаря та друга Макса Шура допомогти йому здійснити евтаназію, ідея якої була на той час досить таки популярною. Той дав йому дозу морфію, від якої Зігмунд Фрейд і помер 23 вересня, на той час йому було 83 роки.

Теорія сновидінь

Основні позиції теорії сновидінь Фрейда кажуть:

1.Сновидіння — це спотворений замісник чогось іншого,несвідомого; крім явного сновидіння існує без-свідоме приховане сновидіння, яке і проявляється в свідомості у вигляді явного сновидіння. Вміст без-свідомого – це так звані витіснені бажання.

2.Функція сновидінь — оберігати сон. Сновидіння — це компроміс між потребою у сні та намаганнями порушити його без-свідомими бажаннями; галюцинаційні використання бажань, функція якої – оберігає сон.

3.Сновидіння приходять обробку: перетворення думок в зорові образи; згущення; зміщення; вторинна обробка; заміна символ. Теорія сновидінь була докладно викладена Фрейдом у книзі «Тлумачення сновидінь» (1900), — його першою великою роботою по психоаналізу, яка і залишилась і одною із основних його роботою.

Табу на теорії Фрейда та психоаналіз

Концепції та вчення Фрейда нерідко опинялось під забороною в Радянському Союзі та нацистської Німеччини, так як вони ідуть в розріз з державними ідеалами та консервативною мораллю тоталітарних держав. Концепції Фрейда зачіпають такі гостро-етичні проблеми як:

• Причини виникнення табу,

• поява вождя,

• походження монотеїстичних релігій (висування власної версії також зустрічало неприйняття у релігійних громадян).

У радянському Союзі після революції використання психоаналізу віталась, був відкритий державний психоаналітичний університет. В середині 20-х ішла бурхлива полеміка навколо Фрейда та психоаналізу, питання про те, чи потрібна ця наука молодій радянській країні. По підсумках психоаналіз був оголошений брехнею та буржуазним вченням, несумісною з марксизмом. Так, А. Вар'яш вказував, що Фрейд «ігнорує економічну структуру суспільства», фрейдовське розуміння позасвідомого «не в стані пояснити появу класів», а фрейдизм в цілому не може прийти «до правильних висновків».

Апогеєм всіх цих знущань на Фрейда є нацистські переслідування. У третьому рейху за дослідження в сфері Фрейда клеймили, як людину яка хворіє статевими розбещеннями, непристойну та аморальну людину. Тільки дякуючи особистому втручанні Ф.Рузвельта та інших впливових облич, а також досить великому викупу, який оплатили нацистам, його вдалось вивезти до Англії.

 

 

 

 

 

 

Категория: История | Добавил: Cherry
Просмотров: 1418 | Загрузок: 0 | Комментарии: 9 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Меню сайта
Форма входа
Категории раздела
География [6]
Биология [26]
Математика [4]
Химия [6]
Физика [12]
Литература [45]
Зарубежная,украинская
История [4]
История Украины и Всемирная история
Художня культура [5]
10 клас
Правознавство [3]
Українська мова [5]
Людина і суспільство [4]
Наш проект (11 класс) [5]
Дизайн помещения
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 515
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0